Mechanický zber hrozna je rozšírený najmä vo Francúzsku, no taktiež v krajinách za hranicami európskeho kontinentu. Je pohodlný, rýchly a predovšetkým znižuje náklady na personálny manažment. Nevýhodný však môže byť v strmom alebo v nepravidelnom teréne.

Pri ručnom zbere je možné oberať zrelé trsy s väčšou presnosťou a jemnosťou, rovnako preprava do pivníc v malých prepravkách je pre zozbieranú úrodu šetrnejšia – ak by sa bobule hrozna pri preprave znehodnotili, rozdrvili, šťava bohatá na cukor by vytiekla, aktivovalo by sa pôsobenie divokých kvasiniek prítomných na šupkách, čím by došlo k neželanému množeniu baktérií, a tým aj k ochudobneniu samotného vína.

Zdroj: freepik.com

Pre kvalitné víno je dôležité zvoliť správny moment zberu tej-ktorej odrody. Práve ten totiž rozhodujúcim spôsobom určuje výsledok – to, aké kvalitné víno získame. Kľúčové sú najmä tieto tri atribúty:

  • pomer kyselina/cukor,
  • koncentrácia polyfenolov,
  • koncentrácia aromatických látok vo víne.

Ak je oblasť pestovania viniča veľmi horúca a výsledkom má byť víno s dobrým obsahom kyselín, zber sa uskutočňuje zavčasu, čo zaručí prítomnosť pevných kyselín a rafinovaných aróm. Ak je však cieľom vyrábať štruktúrovanejšie víno bohaté na etylalkohol, zber sa čo najviac oneskorí, čím sa získajú bobule s vyššou koncentráciou cukru a extraktívnych látok.

V prípade, že chcete mať víno veľmi jemné, sladké alebo štruktúrované, zber sa môže posunúť aj o niekoľko týždňov alebo mesiacov. V týchto prípadoch hovoríme o neskorom zbere: hrozno je prezreté, čo často vedie k rozvoju ušľachtilej – „dobrej“ plesne Botrytis Cinerea, ktorá je na výrobu sladkých vín veľmi vhodná. V osobitných prípadoch možno zber uskutočniť aj v januári, na výrobu špecifického ľadového vína.